Nişan bohçasında neler bulunur(Oğlumun nişan bohçası)

 

Evlilik kurumunun önemli adımlarından biridir nişan.Evlliğin tüm aşamalarında olduğu gibi nişan aşamasında da belli hazırlıklar yapılması gerekiyor.Öncelikle,nişanlanacak olan çiftlerin karşılıklı olarak nişan bohçası hazırlamaları çoğu yörelerimizde adettendir. Nişandan önce kız ve erkek tarafı diğer tarafa süslenmiş birer bohça gönderir.Nişan bohçalarının içinde bulunması gerekenler ve veriliş şekli yöreden yöreye farklılık gösterebilir.

Erkek tarafının hazırladığı bohçada neler bulunur:

Sabahlık,gecelik takımı, iç çamaşırları, parfüm, makyaj seti, çanta, ayakkabı,  terlik.Nişan bohçasına kıyafet koymak çok yaygın değil, genellikle ev içinde kullanılabilecek eşyalara ağırlık veriliyor. Sabunluk, örtüler, nevresim takımı, hamam tası vb alternative olabilir. Gümüş ayna ve taraklar genç kızlar tarafından beğenildiği için çok tercih edilebiliyor.

Kız tarafının hazırladığı bohçada neler bulunur:
Robdöşambr,pijama,  iç çamaşır takımı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ile parfüm…Tüm bunlara ilaveten kayınvalide ve kayınpederlere de hediyeler gönderilir.(Gelinim bana seccade.tesbih.baş örtüsü,çorap,örtü,yastık kılıfı işli,çetik,bir de takım elbise  getirmiş di.Hepsi çok güzeldi.)

  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !